Bebeklerde Konak Oluşumunun Engellenmesi

Bebeklerde Konak Oluşumunu Engelleyen Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeklerde Konak Temizliği

Sıfır ila bir yaş arası bebeklerde en yaygın sorunlardan biri olan konak oluşumu, kafa derisindeki pullanma ve sarı yağlı pullanma olarak tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmeyen konak sorununun annenin hamilelik esnasında bebeğin rahimde yaşadığı hormon dengesizlikleri olduğu tahmin edilmektedir. Her ne kadar bebek sağlığı ile alakalı büyük bir sorun teşkil etmese de konak oluşumu yeni anne olanlar için son derece can sıkıcı hale gelebilmektedir. Bazı bebeklerde daha inatçı olan konak sorunun farklı tedavi yöntemleri ve farklı uygulamaları bulunmaktadır.

Öncelikli olarak annelerin en sık tercih ettiği seçeneklerden olan konak oluşumunu engelleyen şampuan gibi bebek bakım ürünleri, hızlı ve etkili çözümler veren seçenekler olarak öne çıkarlar. Bunun yanı sıra bebe şampuanı gibi ürünlerin yanı sıra nemlendirici ve Argan Yağı, Zeytin Yağı ve Pantenol içeren bebek losyonları konak oluşumunun engellenmesinde son derece yararlı olmaktadır. Fakat tercih edilecek olan şampuan ya da losyonu seçerken son derece dikkatli davranmalı ve satın alınacak ürünün bebeğin hassasiyetlerine göre tasarlandığından emin olunmalıdır. Bu yazımızda bebeklerde konak temizliği için şampuan seçerken nelere dikkat etmeli sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya özen göstereceğiz.

Bebek İçin Zararlı Kimyasallardan Arındırılmış Olması

Annelerin bebek kepek şampuanı ya da bebek konak şampuanı  seçerken dikkat etmeleri gereken en önemli önceliklerden bir tanesi, şampuanın bebek için zararlı olabilecek kimyasallardan arındırılmış olmasıdır. Özellikle SLS, SLES, boyar madde ve benzeri zararlı kimyasallar son derece narin olan bebek cildi için zararlı olabilmektedir. Bu gibi kimyasalların aşırı kullanımında bebeğin cildinde tahriş, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Aynı şekilde alkol içeriği olmayan ve paraben gibi maddelerden arındırılmış olması da annelerin bebek sağlığı açısından son derece dikkat etmeleri gereken kriterlerden biridir.

Argan Yağı ve Hodan Tohumu Yağı ile Zenginleştirilmiş İçerik

Bebeklerde konak nasıl temizlenir sorusuna en doğru cevap, bir konak şampuanının, öncelikli olarak kimyasallardan arındırılmış ve bitkisel içeriğe sahip bir formülde olmasıdır. Bu bağlamda Argan Yağı ve Hodan Tohumu Yağı gibi bitkisel sağlıklı içeriklere sahip olan Minidolin Bebek&Çocuk Şampuanı, bebek sağlığı açısından annelerin en çok güvendikleri markalardan biri olarak öne çıkar. Hodan tohumu yağı, özellikle konak oluşumunu engelleyen ve cildi besleyen bir yağ olmakla birlikte kuru cilt nedeniyle oluşan yangı ve kızarıkların giderilmesinde de etkilidir.

Hodan Tohumu yağı

Latince adı Borago Officinalis olan Hodan Tohumu Yağı, Karadeniz bölgemizde kaldirik otu diye adlandırılır. Suriye, Akdeniz, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’da yetiştirilen bir yıllık bir bitkidir. Bitkinin tohumlarından elde edilen yağ, Atopik Dermatit ve Seboreik Dermatit romatoid artrid ve başka durumların tedavisinde anti-enflamatuar aktivitesi nedeniyle, medikal pratikte kullanılmaktadır.

Bal Özütü

Bal arıları, Apis mellifera, hayatımızda önemli ama çoğunlukla görmezden gelinen bir rol oynamaktadır. İnsanlar sayısız meyve, sebze, fıstık ve tohum da dahil olmak üzere ürünlerimizin yaklaşık üçte birini polonize etmek için arılara ihtiyaç duymaktadır. Bal çiçek nektarından bal arıları tarafından üretilen tatlı bir gıda ürünüdür.  Fenolik asitler, flavonoidler, askorbik asit, tokoferol (E vitamini), karotenoidler, glikoz oksidaz ve katalaz enzimleri, organik asitler, amino asitler ve proteinleri de içermekle birlikte; 180 den fazla madde içerir ve şeker bakımından aşırı doymuş bir üründür. Ayurveda tıbbında, bal antik çağlardan beri şeker hastalığı ve enfekte yaraları tedavi etmekte kullanılmaktadır. Dermatolojik amaçlı olarak, sivilceleri tedavi etmek Ayurvedik tıpta kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda yüz ve vücut yıkama ürünleride, cilt nemlendiricileri ve saç kremi gibi kozmetik formülasyonlarda kullanılmaktadır.

İşte Bal Özütü de insanlığın en eski bilinen bal maddesinden üretilmiş doğal bir preparattır. Minidolin şampuan ve losyonun kalitesinde bitkisel Hodan Tohumu Yağının yanı sıra Bal Özütü de baş rolü oynamaktadırlar.

Sabun, Alkali, Alkol İçermemesi ve Göz Yakıcı Olmaması

Göz yakan sabun ve kozmetik ürünler ve kimyasal kepek soyucular (Örneğin salisilik asit) nedeniyle bebekler için pek de keyifli olmayan yıkanma deneyimini, daha keyifli hale getirmek göz yakmayan şampuanlar ile mümkündür. Genel olarak göz yakan şampuanlar, alkol, sabun ve alkali gibi kimyasalları içerdiğinden bebeğin cilt sağlığı açısından da son derece zararlıdır. Bu bağlamda sabun, alkali, alkol ve benzeri kimyasallardan arındırılmış bebek şampuanları; bebek sağlığı için daha faydalıdır.

Nemlendirici Etkili Olması

Tercih edilecek olan bebe şampuanı, nemlendirici etkili olursa cildin sıvı ihtiyacının karşılanması ve yeniliğinin korunması açısından fayda sağlar. Bu bağlamda konak oluşumu engellendikten sonra nemsizlikten dolayı oluşan kepeklenme gibi sorunların da önüne geçilmiş olur. Aynı şekilde nemlendirici etkili bebek şampuanları, aşırı hassas olan bebek cildinin beslenmesi açısından da son derece yararlı kullanımlara sahiptirler.