Bebeklerde Konak Oluşumunun Nedenleri ?

Bebeklerde Konak Oluşumunun Nedenleri ?

Özellikle birkaç aylık olan bebeklerde son derece yaygın olan konak oluşumu, kafa derisindeki pullanma ve dökülmelere neden ola bilen bir olgudur. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyen konak, bebeklerde kepek benzeri olmakla birlikte yağlı ve daha kalın bir yapıda oluşur. Bu bağlamda konak oluşumu, yeni anne olanları tedirgin eden bir durum olarak öne çıkar. Her ne kadar geçici olsa da bazı bebeklerde daha inatçı olan konak oluşumu, çeşitli uygulamalar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Nemlendirici ve bitkisel özlü bebeklerde konak önleyici şampuan ile yapılacak olan bebek bakımı, kepek/konak oluşumunun engellenmesini sağlar. Aynı şekilde 0 ila 2 yaş arası bebeklerde yaygın olarak görülen aşırı kepeklenme de bu uygulama sayesinde önlenebilir. Bebek şampuanları kaç yaşına kadar kullanılır, sorusuna cevap olarak ta, en az okula başlayıncaya kadar kullanılmalı diyebiliriz.

Bebeklerde yaygın olarak meydana gelen konak oluşumunun tam nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genel olarak hamilelik süresince bebeğe anneden geçen hormonlardan dolayı ya da bebeğin cildindeki yağ bezlerinin yoğun bir şekilde çalışmasından dolayı oluştuğu tahmin edilen konakların tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda bebeklerde konak önleyici şampuan gibi bebek kepek şampuanı ve bebeklerde konak şampuanı üzerinde duracağız.

Konak Oluşumunu Engelleyen Bebek Şampuanları

Bebeklerde şampuan kullanımı, kepek ya da konağın önlemesi için anneler tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden biri bebekler için özel formüle edilmiş bebek gibi bebek bakım ürünleridir. Ana etken maddeleri Hodan Tohumu Yağı ve Bal Özütü olan kepek/konak önleyici bebek şampuanı, özellikle kuru cildin nemlenerek beslenmesinde de son derece etkilidir. Konak önleyici bebe şampuanı, düzenli olarak kullanıldığında bebeğin kafa derisinde oluşan konakların oluşumunu kalıcı olarak engeller.

Minidolin Bebek&Çocuk  Saç Vücut Şampuanı, çok amaçlı kullanımıyla hem kepeklerin temizlenmesinde hem de konak oluşumunun engellenmesinde son derece etkilidir. Bu gibi işlevlerinin yanı sıra nemlendirici de olan ürün, vücutta oluşan isilik ve kaşıntıların önlenmesi amacıyla da kullanılır. Bebeklerin narin cildine göre formüle edilmiş olan içeriğiyle Minidolin Bebek Saç ve Vücut Şampuanı besleyici ve sağlıklı bir kullanım vaat eder.

Bebek İçin Hangi Losyon Kullanılmalı

Özellikle saç ve cilt bakımı için yaygın olarak kullanılan Argan Yağı, Zeytin yağı,  Hodan Tohumu Yağı gibi bitkisel içerikli losyonlar, kepek/ konak önlenmesi amacıyla da kullanılabilir. Besleyici içeriğe sahip olmasının yanı sıra zeytin yağı; antioksidan, E – C vitaminleri, polifenol ve benzeri maddelerle cildi derinlemesine besleyen şifa kaynağıdır. Bu bağlamda bebeklerde konak önlenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Doğal nemlendirici olarak da kullanılabilen bu bitkisel yağlar düzenli olarak kullanıldığında cildin kendini yenilemesine olanak verir ve ciltteki ölü derilerin temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Büyükler de kullanabilirler.

Tüm bunların yanı sıra bu bitkisel yağları içeren Minidolin Bebek&Çocuk Losyonu  bebeklerin cilt sağlığı açısından tercih edilebilecek en doğal ürünlerden biridir. Hatta eş değerlisi de yoktur. Piyasada bebeklerin hassas ciltlerine zararlı olabilecek SLS, SLES gibi kimyasal içeriğe sahip olan kozmetik ürünleri kullanmak yerine bitkisel yağlarla birlikte Pantenol de içeren Minidolin losyonu kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bebeklerde Konak Temizliği

Bebeklerde cildin nem ihtiyacı son derece yoğun olduğundan bebek losyonu, bebeğin cildinin nem ihtiyacını karşılayacak şekilde formüle edilmiş olmalıdır. Aynı şekilde kepeklenme ve konak oluşumu gibi durumlarda da son derece etkili olan Minidolin bebe losyonu, bebek bakımı ürünleri arasında anneler tarafından yoğun olarak tercih edilir. Minidolin bebek losyonu, özellikle zeytinyağı, argan yağı gibi doğal ve bitkisel içerikleri ile bebek cildinin tüm ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmıştır.

Minidolin bebek losyonu, bebek kafasındaki kepek veya konak olgularının önlenmesi için etkili bir şekilde kullanılabilir. İçeriğindeki bitkisel yağlar nedeniyle cildin nemlenerek beslenmesinin yanı sıra yara ve kızarıklıklara karşı da etkili olan Minidolin bebek vücut losyonu, sağlıklı bir ürün rahatlığı yaşatır. Bunun yanı sıra Pantenol sayesinde de vücut losyonu, cildin nem ihtiyacını ekstradan karşılayarak derideki kuruluğun giderilmesini de sağlar. Büyüklerde kullanabilir, ilk yaşlanma belirtilerini önler. Keza hamilelerde karın ve doğumdan sonra meme başı çatlaklarına iyi gelir.

Bebeklerin Saç Sorunları Nasıl Giderilir?

Bebeklerde kepek ya da konağı önlemek için öncelikli olarak kepekli/pullu  bölgeye Minidolin nemlendirici Bebek Vücut Losyonu sürülerek yaklaşık bir saat bekletilir. Sonrasınca yumuşak bir fırçayla ve ılık suyla bölge temizlendikten sonra bölgeye Minidolin konak önleyici bebek şampuanı uygulanır. Düzenli olarak uygulandığı takdirde bebeğin kafa derisindeki konak oluşumu zamanla engellenmiş olur. Tüm bu süreç zarfında şampuan ve losyonu doğru kullanmak önemlidir. İçeriğin etkisini gösterebilmesi için bölgeye hassas bir şekilde uygulanması gerekmektedir.